Bakır Maşrapadan su içmenin faydaları!

Yayınlandı Bakır 09/07/2015 1 Yorumlar Bakır Hakkında,

Birçoğunuz büyüklerinden suyu bakır kaplarda saklamak gerektiğini duymuşunuzdur. Öyle ki bazı kişiler hem suyu muhafaza etmek hem de içmek için bakırdan yapılmış kaplar kullanıyor.

Ayurvedik düşünce ve sağlık sistemine göre bakır kapların suyu pozitif elektrikle yükleme özelliği bulunuyor ve bu pozitif elektrik yükü vücudun "3 Dosha" adı verilen 3 temelini dengelemeyi sagliyor.

Bakır sürahi içinde saklanan suya Ayurvedik sistemde "Tamara jal" deniyor ve içmeden önce bakır sürahi içinde 8 saat bekletilmesi gerekiyor. İyileştirici gücü olan Tamara Jal, yalnızca bakırda bekletilerek tüketilen ve sağlık açısından birçok fayda sağlayan su, içinde başka hiçbir şey bulunmuyor.Bakırda saklanan su hiçbir zaman kötüleşmiyor ve tazeliğini koruyor. Bakırla temas ederek mineralin özelliklerini kendisine aktaran su bizler için çok faydalı.

Bakır doğada oligodinamik özelliğiyle bilinir. Yani metallerin bakterileri öldürebilme özelligine sahip ve sterilize etme özelliğine sahip. 

Özellikle E.coli ve S.aureus adlı doğada oldukça yaygın görülen ve insanlarda çesitli hastalıklara neden olan bakterilere karşı oldukça etkili. 

Bu özelliğinden dolayı bakır kaplar sanitasyon sistemleri gelişmemiş ülkelerde suyu sterilize etmek amacıyla da kullanilir.

Bakır kaplardan içilen sular beynimizi harekete geçirir. Beynimiz, mesaj iletkenleri olan sinir taşıyıcıları ile çalışır ve buna sinaps denir. 

Bu iletkenler miyelin adı verilen, ve beyindeki nöron akışını hızlandıran bir maddeyle kaplıdır. 

Bakır fosfolipidlerden oluşan miyelin maddesinin sentezi icin gereklidir. Beyninizdeki veri alışverişini hızlandıra bakır daha hızlı ve etkili düşünmenizi sağlar.

Bakır kaptan su içmek tiroid vezinin fonksiyonunu düzenliyor. Uzmanlar tiroid problemi yaşayan kişilerin vücutlarındaki bakır oranının genellikle düşük olduğunu açıkladı. 
Bu durum, daha çok hipertiroid problemi olan hastalarda görülürken düşük tiroid seviyesinin yol açtığı hipotiroid hastalığına sahip kişilerde de nadiren de olsa rastlanabiliyor.

Bakır, tiroid bezinin fonksiyonlarının faydalı bir şekilde işlemesi için gerekli olan önemli minerallerden biri. Vücuttaki bakır seviyesinin eksik olması tiroid bezlerinin düzenini bozuyor. 

Bakır bardaktan su içildiği zaman vücuttaki olası mineral eksikliği önemli ölçülerde gideriliyor ve salgı bezinin fonksiyonları düzenli bir hale geliyor.

Bakır kaptan su içmek, vücuttaki kiireçlenme ve eklem iltihaplarına faydalı. Bakır maddesi içinde iltihap oluşmasını önleyen özellikler bulunduruyor.

Bu maddeler, kireçlenme ve romatizma gibi eklem iltihaplarından kaynaklanan ağrı ve acıları rahatlatmakta oldukça faydalı. 

Bu faydaların dışında bakırın kemik ve bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri de bulunuyor. Böylece bakır kaptan su içmek romatizma ve kireçlenme problemleri için son derece etkili alternatif bir tedavi yöntemi haline geliyor.

Cilt sağlığı ve melanin üretimi açısından oldukça etkili olan bakır, cildinizdeki akne ve kızarıklıkların da üstesinden geliyor. Bakır, vücutta üretilen önemli bir pigment olan melaninin oluşmasını sağlayan en önemli madde. 

Bunun haricinde bakır yeni hücrelerin oluşmasını ve cildinizin katmanlarının yenilenmesini sağlar. 

Melanin maddesi vücudu güneşin zararlı etkilerinden koruyup ve ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlarken yeni oluşan cilt hücreleri pürüzsüz ve temiz bir cilt oluşmasını sağlıyor.

Ayurveda uzmanları düzenli olarak bakır kaplarda muhafaza edilen su içmenin, özellikle sabah erken saatlerde içilen bir bardak su cildinizi aknelerden temizlemekte çok etkili.

Yaşlanmanın etkilerini bakır bardaktan su içerek yavaşlatabilirsiniz. İnce çizgilerin görünümünden şikayetçiyseniz bakır kaplar sizin doğal gençlik iksiriniz olabilir.

Oldukça güçlü anti-aging ve hücre yenileme özelliği olan bakır, kırışıklığa neden olan maddelerle savaşarak yeni ve sağlıklı cilt hücrelerinin oluşmasına yardım eder. 

Düzenli olarak bakır kaplarda muhafaza edilen ve bakır bardaktan içilen sular zayıflamaya da yardımcı. 

Sindirim sistemini düzenleyen ve daha iyi çalışmasını sağlayan bakır, aynı zamanda vücudunuzun yağ yakmasına ve yağları daha çabuk dışarı atmasına yardımcı oluyor. Bakır, vücudunuzda ihtiyacınız olan yağ miktarını tutarken, vücudun ihtiyacı olmayan fazla yağlarında atılmasını sağlıyor.

Alıntı: http://www.elmaelma.com/foto-haber/bakir-bardaktan-su-icmenin-faydalari/29237/1

1 Yorumlar

Arzu Özdemir:
04/08/2015, 12:24:01 PM
Cevapla

Hiç bilmiyordum, yararlarını öğrendim.Sipariş ettim.Misafirlerim çok beğendi, günlük hayatımda da kullanmaya başladım.Teşekkür ederim.

Bir Yorum Yaz