Kahve Çekirdekleri ve Tanımları Nelerdir?

Yayınlandı Bakır 11/07/2015 0 Yorumlar Kahve Hakkında,

Arabica (coffea arabica): Gurme kahvenin üretiminde kullanılan kahve çekirdek çeşitlerinden birisidir.

En çok bilinen türleri ‘Typica’ ve ‘Bourbon’ dur fakat bunlardan çok farklı ıslah edilmiş soy ve nesiller geliştirilmiştir, Caturra (Brazil, Colombia), Mundo Novo (Brazil), Tico (Central America), the dwarf San Ramon ve the Jamaican Blue Mountain gibi. Ortalama arabica bitkisi koyu yeşil oval yaprakları ile geniş bir çalılıktır. Genetik olarak diğer kahve türlerinden farklıdır, iki yerine dört grup kromozoma sahiptir.

Meyveleri ovaldir ve olgunlaşması 7‘den 9 aya kadardır. Bunlar genellikle iki düz tohum içerir (kahve çekirdeği) – sadece bir çekirdekten geliştiği zaman peaberry adını alır. Arabika kahvesi, genelde zararlı böceklerin saldırısına ve hastalıklara karşı duyarlıdır, bundan dolayı bitki yetiştirme programlarının temel amacı bitkiye direnç kazandırmaktır. Arabica kahvesi ‘nin yetiştirilmesi Latin Amerika’dan, merkez ve batı Afrika’ya, Hindistan’dan Endonezya’ya kadar uzanmaktadır.

Robusta Kahve

Robusta kahve ise arabica kahveye kıyasla daha çok kafein içeren ve lezzet anlamında daha düşük kalite kahve çekirdeklerini içerir. Robusto çalıları yada küçük ağaçları 10 metre üzerindeki yükseklilerde yetişir, fakat yüzeysel kök sistemi vardır. meyveleri yuvarlaktır ve olgunlaşması 11 dan fazla sürer; tohumları oval şekilde ve C. arabica ‘dan daha küçüktür. Robusta kahvesi Afrika’nın batısında ve merkezinde, kuzeybatı Asya’da, Conillon olarak bilinen Brezilya’nın bazı alanlarında yetişir

Arabica ve Robusta hibriti

Arabica ve robustanın iyi yanlarını bir araya getirme düşüncesi ile bu iki türü melezlemeye çalışılmaktadır. Böylelikle, robustanın hastalık direnci ile arabicanın lezzetine aynı anda ulaşılması hedeflenmektedir.

Coffea Liberica

Arabica ve robustadan sonra en yaygın olarak tarımı yapılan kahve çekirdeği türü libericadır. Liberika kahve türü güçlü ve geniş bir ağaçtır. Daha çok Malezya ile Batı Afrika’da yetişirilir. Meyveleri ve çekirdekleri de büyük olan bu kahvenin lezzeti ise düşüktür.

ARABICA KAHVE TÜRLERİ

Brezilya Santos: Tadı çok hafif ve yumuşaktır.Hafif ekşiliği ,pürüzsüz şekli ve hoş aroması vardır.

Bourbon santos: Aynı zamanda santos olarak da geçer. Piyasada ismi, yüksek kaliteli kahve olarak bilinir. Genellikle Santos limanında gemilerle ihraç edilir. Çoğunlukla Sao Paulo eyaletinde ya da Minas Gerais eyaletinin güney bölgesinde yetiştirilir. Bourbon santos terimi zaman zaman herhangi bir yüksek kaliteli Santos kahvesini temsil etmek için kullanılır, fakat tam anlamıyla Arabikanın Bourbon çeşidinden gelen santos kahvesini tanımlar. Bu kahve, Brezilya’da yetiştirilen diğer kahvelere nazaran daha asitli daha tatlı bir kahve üretimi için ideal.

Rio: Brezilya’da kuru işlenmiş kahve sınıfında yer alır. Bu kahve kurutma sırasında mikroorganizmaların öldürülmesi sonucu oluşan iyoda benzer tat ve aynı zamanda tıbbi karakteristiğe sahitir. Rioy ya da Rio-y terimi benzer tat özelliği içeren herhangi bir kahve için kullanılır. Rio tadındaki kahve, Kuzey Amerika müşterileri için bir kusur olarak düşünülürken, Balkan ve Ortadoğu ülkelerindeki müşteriler tarafından aranan bir özelliktir.

Celebes Kalossie: Muhteşem Malezya kahvelerinden bir tanesidir.Asit oranı yüksektir ve ağızda şarapsı bir tat bırakır.

Kolombiya Supremo: En bilinen kahve türüdür, Andes dağlarında yetişen bu kahve zengin tatlar ve aromalar içerir. Kolombiya kahvelerinden en kaliteli olanıdır. Şarapsı bir tadı anımsatır.

Kosta Rika: San Jose’nin güneyindeki Tarruzzu olarak bilinen bölgeden gelir.Onu değerli kılan yüksek asiditesi, mükemmel yapısı ve karmaşık lezzetidir.

Ethopia Harrar: Orjinal kahve çekirdeğinin ortaya çıktığı yerdir.Çikolata aroması ve mocha tadı ile ünlüdür. Orta büyüklüğü,hafif asiditesi ,mükemmel pürüzsüzlüğü özellikleridir. Muhtemelen dünyanın en iyi kahvelerinden bir tanesidir.

Ethiopia Sidamo : Yoğun egzotik meyveler ve turunç tatları içeren Etiyopya kahvesi.

Ethiopia Yirga-Cheffe : Yumuşak bir asitliğe (keskinliğe) ve yoğun, meyveli tatlılığını tamamlayan kuvvetli çiçeksi aromalara sahip bir kahvedir. Limon ve turunçgiller tamamlayıcı lezzetleridir. Şarabımsı buruk bir tadı vardır.

Kenya AA: Bu değeri yüksek kahve Kenyayı saran bereketli kızıl volkanik topraklarda yetişir,keskin asidi ile bilinmektedir. Yoğun ve kuru ve şarapsı bir tat bırakır.Çekirdek ölçüsü ortadır.

Papua Yeni Gine: Bu muhteşem kahve Yeni Gine’nin batısındaki Waghi denen dağlık bölgelerde yetişir.
Zengin tatlı aroması ve düzgün şekli vardır. Ağızda yoğun çikolata tadıyla birlikte hafif kuru bir tat bırakır.

Endonezya Sumatra: Muhtemelen en çok beğenilen kahve türüdür.Sertliği nedeniyle krema ile birlikte tüketilmesi idealdir.Bu yoğun,muhteşem kahve Kuzey Sumatra’daki bir Endonezya adasından gelir.Fincanda ağır,güçlü, bitkisel aromalı ve asitsiz bir tadı vardır.

Tanzanya Peaberry: Bu kahvenin çekirdeği 2 yarı çekirdek yerine yuvarlak tek çekirdek şeklindedir. Bu nadir tat, hoş ve zengin aromalıdır.

Zimbabwe: Bu ülkenin batısındaki Chipinga bölgesinde birkaç muhteşem kahve yetişir.:Bu kahveler şaşırtıcı derecede pürüzsüzdür. Çok güzel kavrulur.

Bir Yorum Yaz